Poćwicz najpierw sama przed obiektywem. Możesz ustawić aparat na statywie i włączyć samowyzwalacz. Spróbuj robić sobie różne zdjęcia, naucz się komponować kadr i ustawiać światło. Na początek rób zdjęcia przy świetle dziennym. Mogą być przy oknie lub w plenerze. Dobrze jest ćwiczyć na tle gładkiej ściany. Światło powinno być miękkie i delikatne. Najpiękniejsze portrety wychodzą przy popołudniowym lub zachodzącym słońcu. Uzyskasz efekt złocistej, gładkiej skóry.

Zabawa kadrem

Eksperymenty z kadrem i ekspozytami

Niedobrze jest robić zdjęcia w ostrym świetle, bo wtedy trudno jest uniknąć przepaleń i ostrych kontrastów. Jeżeli nie umiesz ustawić odpowiednio aparatu, nie eksperymentuj ze sztucznym światłem. Takie zdjęcia wyglądają bardzo amatorsko. Broń Boże nie rób sama sobie zdjęć „z ręki”. Czyli – ręka z aparatem w górze i spojrzenie spod byka. Spojrzenie wcale nie robi się przez to tajemnicze, a nos z tej perspektywy wygląda jak dziób pelikana. Pobaw się ze stylizacją. Przebieraj się, rozbieraj, ćwicz różne pozy. Używaj rekwizytów.

zly kadr

zly kadr

Kiedy już zrobisz sobie sama kilka zdjęć, które uznasz za w miarę dobre, pokaż je komuś, kto trochę się na tym zna. Spróbuj poszukać fotografa, który zgodzi się na wspólną sesję. Dobrzy fotografowie się cenią i często za dobre zdjęcia do portfolio żądają wynagrodzenia. Jednak osoby, które amatorsko i z pasją zajmują się fotografią, chętnie zrobią ci zdjęcia. Zastanów się, czy chcesz robić sobie pierwszą sesję w studio, z wykorzystaniem profesjonalnego tła, lamp studyjnych, rekwizytów i w ogóle z całą koncepcją na sesję. Dla własnego komfortu lepiej jednak zacząć od wspólnych plenerów fotograficznych. W Polsce funkcjonuje sporo amatorskich portali fotograficznych, na których można poznać ludzi, organizujących amatorskie plenery fotograficzne lub warsztaty. Najpopularniejsze to Maxmodels, Plfoto, Onephoto. Poziom zdjęć tam zamieszczanych może pozostawiać wiele do życzenia, ale wciąż jeszcze toczą się na nich ciekawe dyskusje o fotografii i można nawiązać fajne znajomości na organizowanych bardzo często plenerach. Na takich spotkaniach, odbywających się w różnych fotogenicznych miejscach, fotografuje się krajobrazy, ludzi i siebie nawzajem. Wymiana doświadczeń o sprzęcie i zdjęcia, które się z takich plenerów przywozi mogą być dobrym początkiem w zabawie z fotografią i modelingiem.

Umówienie się z fotografem na indywidualną sesję w plenerze lub w studio to już szczebelek wyżej. Najważniejsze jest, żeby się do takiej sesji wcześniej przygotować i omówić ją z fotografem. Nie należy iść „na żywioł” i oczekiwać, że z takiego nieprzemyślanego pstrykania coś wyjdzie. Dobrze jest porozmawiać o swoich oczekiwaniach, ustalić scenariusz sesji, stylizację. Często fotografowie współpracują ze stylistami i wizażystkami. Wtedy oczywiście jest dużo łatwiej o profesjonalne efekty. Ale na początek w zupełności wystarczy ciekawa sceneria lub scenografia. Często na miejsce sesji wybiera się jakieś opuszczone budynki, stare fabryki lub malownicze dworki. Można też wykorzystać stary, odrapany mur, opuszczony parking lub wynająć pokój w hotelu. Wszystko zależy od tego, jaki klimat chcemy uzyskać. W pokojach hotelowych powstają fajne buduarowe sesje i zdjęcia w filmowym klimacie.

Jeżeli mamy pomysł na sesję modową i chcemy pokazać ciekawe stroje, fantastyczne fryzury i stylizację, dobrze sprawdzają się industrialne klimaty, np. stara fabryka z opadającym ze ścian tynkiem, gruzem i ogromnymi oknami bez szyb. Sesja to zabawa. Dobry kontakt z fotografem, miła rozmowa uprzyjemniają pracę i powodują, że modelka nabiera zaufania i otwiera się przed obiektywem. Ale najważniejszy jest plan. Spotykając się na sesji musimy mieć w głowie jakikolwiek pomysł, żeby od niego zacząć. A jak to się dalej potoczy, to już zależy od kontaktu fotografa z modelką i ich kreatywności.

sesja w plenerze

sesja w plenerze

Czy wiek jest przeszkodą w rozpoczęciu kariery fotomodelki? Z reguły bardzo młode dziewczyny – 12-15 letnie, wyglądają na zdjęciach dużo poważniej, jak 18, 19- latki. W młodej modelce można uchwycić subtelność, delikatność, świeży wygląd, piękną cerę, smukłą sylwetkę. Kobiety 20, 30, a nawet 40-letnie na zdjęciu mogą pokazać dojrzałą kobiecość i emocje na twarzy, których nie ma nastolatka. Bardzo młode modelki zazwyczaj pozują w reklamach odzieży, gdzie emocji się unika, twarz jest jak maska a bardzo szczupła figura bez kobiecych krągłości pomaga w eksponowaniu ubrań. Kobiety dużo starsze mogą wyglądać interesująco, ale też stanowią dużo większe wyzwanie dla fotografa. Fotograf musi mieć na nie pomysł, opowiedzieć o nich historię. Bo te kobiety, w przeciwieństwie do nastolatek, mają historię i to może być bardzo ciekawe, ale też bardzo trudne do pokazania.

 

Incoming search terms:

  • Jak zostac modelem

5 Comments on "Jak zostać fotomodelką ?"

  1. Grzaneczka says:

    Bardzo bym chciała wziąć udział w jakiejś sesji fotograficznej poważnej, teraz PH Matarnia trójmiejska szuka twarzy swojej wiosennej kampanii reklamowej i bym się zgłosiła nawet tylko troche daleko mam zeby dojezdzać, ale kto wie 🙂 robiłam na początku tak jak napisane w artykule, próbowałam sama sobie robic fotki lustrzanką, ale nadal nie weim czy jestem fotogeniczna czy nei, połowa zdjec jest super a polowa do kitu totalnie 😀

  2. Gdzie ta Matarnia szuka? Nie moge znaleźć nigdzie

  3. Cydrobot- nie masz szukajki? Google chętnie pomoże

  4. Tia. Znajdźcie sobie inne zajęcie

  5. Jakby ktoś był zainteresowany to widziałam, że znowu można próbować swoich sił poprzez Matarnię- szukają ludzi do jesiennej kampanii reklamowej

Leave a Comment