Dobrze jest skorzystać z usług agencji modelek, jeżeli zamierzamy zorganizować poważną sesję. Agencja nie tylko przedstawi nam propozycje sprawdzonych dziewczyn, ale też zagwarantuje nam opiekę podczas sesji. Podpisując umowę z agencją powierzamy jej wszystkie kontakty z modelką, stylizację, ewentualne przesunięcia terminów. Odpada nam  też zmartwienie, jeżeli w umówionym terminie wydarzy się jakiś wypadek losowy i modelka nie może być na sesji. Wtedy agencja jest zobowiązana zorganizować zastępstwo. Dobrze jest takie sprawy omówić wcześniej. Tzw. „opieka agencyjna” powinna wchodzić w zakres usługi.

Fotograf przy pracy

Fotograf przy pracy

Kolejna korzyść z pracy z agencją –  pozoru prosta sprawa, zaproszenie modelki na konkretną godzinę z zastrzeżeniem, żeby była uczesana i umalowana, zazwyczaj kończy się fiaskiem, jeżeli nie ma stylisty, makijażysty i fryzjera. Modelka nawet, jeżeli doświadczona, zazwyczaj nie umie się umalować do zdjęć, nie mówiąc o takim uczesaniu, którego oczekujemy. Podczas sesji cały czas potrzebny jest ktoś, kto przypudruje świecącą cerę, poprawi uczesanie czy pomoże podczas przymiarki strojów. Fryzura już po godzinie sesji opada, a cera zaczyna się świecić. Dla komfortu psychicznego modelki i fotografa bardzo dobrze jest, jeżeli na sesji jest obecny profesjonalista, który dba o perfekcyjny wygląd modelki. I tu właśnie z pomocą przychodzi agencja, z którą podpisujemy umowę.

Stylistka na planie zdjęciowym

Stylistka na planie zdjęciowym

Umawiając modelkę na sesję trzeba wziąć pod uwagę, że pierwsze próby i praca przed obiektywem może trwać nawet kilka godzin. Fotograf ćwiczy z modelką różne pozy, ustawia światło, scenografię. A kiedy wszystko jest już dokładnie omówione i przećwiczone, rozpoczyna się właściwa sesja. I dopiero wtedy można przygotować ostateczny makijaż, uczesanie i ubiór. Zdjęcia image zazwyczaj robione są „z ręki”. Wtedy można ustawić się z aparatem pod dowolnym kątem i uchwycić bardziej dynamiczny i bliższy kadr, niż w przypadku ustawienia aparatu na statywie. Zdjęcia ze statywem robi się wtedy, gdy chcemy objąć obiektywem cały plan. Modelka widziana jest w całości, uchwycona w wystudiowanej, nieruchomej pozie. Zdjęcia z ręki dają o wiele więcej możliwości bliskich, ciekawych ujęć.

Praca fotografa z modelką na planie zdjęciowym

Praca fotografa z modelką na planie zdjęciowym

Jednak korzystanie z usług agencji nie gwarantuje profesjonalizmu modelki. Dla pewności warto jest poprosić o portfolio modelki i wcześniej spotkać się z nią osobiście. Zazwyczaj to, co widzimy na zdjęciu, znacznie odbiega od rzeczywistości. Poza tym sposób bycia, zachowanie, ogólna postawa i wygląd są bardzo ważne. Aby uniknąć niespodzianek należy przed sesją zaaranżować krótkie spotkanie.

Ujęcia z modelką

Ujęcia z modelką

Można także szukać na własną rękę np. na portalu maxmodels. Jest tam dużo dziewczyn marzących o karierze. Jeden rzut oka na portfolio wystarczy, żeby ocenić, czy modelka będzie umiała pracować na planie, czy nie. Jeżeli zdjęcia są dobre i jest dużo takich, które pochodzą od jednego fotografa, oznacza to, że dziewczyna się sprawdziła i fotograf chciał mieć z nią więcej sesji. Dobrze, jeżeli modelka ma w portfolio dużo zdjęć portretowych i takich tylko w bieliźnie. Oznacza to, że najprawdopodobniej jest swobodna na planie i nie wstydzi się aparatu. Tym bardziej będzie swobodna będąc na sesji w ubraniu. Pozowanie przed obiektywem jest dużą sztuką. Fotogeniczność to jedna sprawa i z tym się człowiek rodzi. Dziewczyny, które zjawiskowo wyglądają na zdjęciach, w życiu to zazwyczaj niepozorne i małe myszki. W zdjęciu liczą się emocje, które widać na twarzy.

Sesja zdjęciowa z modelką

Sesja zdjęciowa z modelką

Incoming search terms:

  • www rolkon pl

4 Comments on "Jak znaleźć modelkę i zrobić dobrą sesję"

  1. akrusz says:(Author)

    To ja poproszę dowolną panią ze zdjęć. Kurde, chyba pomyliłem się z wyborem zawodu

  2. Ja też chce. Ta drobna blondynka miodzio

  3. Z mojej perspektywy najciężej zawsze znaleźć modelkę do aktu.

  4. Dobor odpowiedniej oosoby do sesji zdjeciowej to temat rzeka. Trzeba poszukac kompatybilnosci charakterow i temperamentow pomiedzy fotografem a modelem.

Leave a Comment